Staff

Staff List 2017-2018
Mr D A Alexander BMus Hons Dip. NCOS. Head
Miss V Savage BMus Hons (Edinburgh), PGDip (Royal College of Music), PGCE (Buckingham) Deputy Head
Mrs H Coughlan MEd, BEd Hons (Brunel) Assistant Head (Academic), Boys' CE Tutor, English
Mr J Maguire BEd Hons (Surrey) Assistant Head (Pastoral), Designated Safeguarding Lead, Sport, Geography
Mrs T Chong MA & BA Hons (Surrey) PGCE (Kingston) Head of Pre-Preparatory, Early Years Co-ordinator, Designated Safeguarding Lead
Mr G Arthur Finance & Operations Manager
Mrs J Tosetti Admissions & Marketing Manager, EA to the Head
Mrs A Soni, Chartered FCIPD HR and Compliance Manager

Preparatory Teaching Staff

Mr I Bardgett, BA Hons (Surrey), QTS

Director of Sport

Mr C Brenan BA Hons (Durham), PGCE (Cantab)
Head of Timetable and Assessment, Mathematics
Dr E Brooke BA, MPhil, PhD (Cambridge)
Classics
Mrs G Bruce BA Hons (Surrey), QTS     
Year 4, Science
Miss L Bull, BA Hons (Derby), PGCE (Manchester Met.) Art*
Mrs J Cotter BEd Hons (Westminster College, Oxford)
Year 3
Mr P Dorrian BA Hons (Queen's Belfast), PGCE (Cantab)
History*
Mrs M Fawcett BA Hons, PGCE (Sussex)
Geography*, Mathematics, Girls' Tutor
Mr P Gilbart-Smith BEd Hons (Cantab)  
Mathematics*, Sport
Mrs A Keville BA Hons, PGCE (Brunel), Cert SpLD
SENDCo*
Mr A Metcalf, BA Hons, PGCE (Manchester Met)
Design and Technology*
Mr S Neal, BA Hons (Roehampton), PGCE (Kingston) Year 3, PSHEE*
Mrs N Parks BA Hons (Lancs) QTS
Science*, Deputy DSL
Miss S Pomroy BA Hons (Surrey) PGCE (Kingston)
Deputy Director of Sport
Mr P Ratcliffe Cert Ed (Exmouth)
Religious Studies* 
Mrs A Skilton BA (Prim)Ed (Wits)   
Year 3, Mathematics
Mrs C Slocock HDEd, (Natal SA)
English, Mathematics
Mrs J Spicer BEd Hons (Manitoba, Canada) Year 4, Drama*
Mrs R Temlett BSc Hons (UCL) PGCE (Kingston)
Mathematics, Science
Mrs N Vickers BA (Keele), PGCE (Brunel)
Year 5, French*
Miss K Walton, BA Hons (Leeds College of Music), PGCE (Huddersfield) Director of Music*
Mr I Watson BA Hons, PGCE (Queen’s Belfast) 
English*
Mrs N Williams, BA Hons (Bristol), PGCE (Institute of Education) French
Mrs T Woods (ASA & AENA Coaching Levels 1 & 2)
Games, Swimming
Miss H Youngman BEd Hons (Bedford)
ICT*, Year 4
 
* Head of Department

Other Teaching Support Staff

 

Mrs A Bail Visual Impairment Support Assistant
Miss A Haupovitch French Assistant
Mr R Hopkins BA Hons (Surrey) DT Technician
Mr S Gerald
Learning Suport Assistant, After School Club Manager
Mr A Kadlubowski
Gap Student
Mrs J Lee Yuk Cheung
learning Support Assistant
Miss E Magill
Gap Student
Mrs C O’Donnabhain BA Hons (North London)
Librarian
Miss R Robinson
Visual Impairment Support Assistant
Mrs A Sharpe
Year 3 Teaching Assistant
Ms J Whiting
Visual Impairment Support Assistant
Miss L Woolley
Learning Support Assistant
Pre-Preparatory Teaching Staff
Mrs S Edwards BA Hons (Leeds), PGCE (Roehampton), Cert Ed (Kingston)
Deputy Head of Pre-Prep, Year 1
Mr O Ajayi BSc (St Mary’s), GTP
Reception
Mrs Clouting BA Hons (Kingston), PGCE (Kingston)
Reception
Miss E Drake, MA (Roehampton), BSc (Royal Holloway) & PGCE (Roehampton)
Reception
Miss M Dunsmore BSc (Surrey) PGCE (Roehampton)
Year 2
Mrs L Jacobs BSc Hons (Surrey), PGCE (Metropolitan)
Year 1
Mrs L Moody BEd (London)
Year 2
Miss G Page BA Hons QTS (St Mary’s)
Year 1
Mrs A Vider BA Hons (Nottingham) PGCE (Middlesex)
Deputy Director of Music
Mrs D Stephens Cert SpLD (HADC)
SENDCo
Miss H Wilson BA Hons (Oxford Brookes)
Year 2
Mrs L White BA Hons (Central London), PGCE (Surrey)
Year 1
Nursery
 
Mrs H Cantouris BA QTS (Roehampton)
Head of Nursery, Deputy DSL
Miss A Taylor
Nursery Assistant
Mrs J Parker
Nursery Assistant
Miss V Walton
Nursery Assistant
 
Teaching Assistants
Mr D Atsu 
Ms Sasha Dabrera (& After School club)
Mrs S Buckmaster
Mrs G Cox
Mrs N Hill
Mrs P Hill
Miss S Good
 
Mrs I Lafferty
Miss N Pitman
Mrs E Rafferty
Mrs C Ruddick
Mrs D Singh (& After School Club)
Mrs N Yeo BA Hons (Oxford) PGCE, MA (Surrey)
Peripatetic Learning Support Staff
Mrs R Bentley, OCR Level 5 Diploma Specific Learning Difficulties, MA in Art History/Medieval History (St Andrews)
Mrs A Parsons, PGCE (St Marys), BA Hons (London Guildhall)
Mrs S Brunsdon OCR Level 5 Diploma Specific Learning Difficulties
Mrs E Poskitt: B.A.(Hons) Politics and History, OCR Diploma Level 5 Specific Learning Difficulties
 
Peripatetic Music Staff
Mr P Bamber BMus Hons - Clarinet & Saxophone
Mr G Batchelor MMus BMus GSMD - Trumpet, Trombone, French Horn & Tuba
Mrs S Humphrys, BMus Hons, RCM, PG (Schola Cantorum Basliensis, Switzerland) – Recorder
Mrs E McGovern, BMus (Hons) (Royal Colleg of Music) - Oboe
Mr J Merrick BA - Guitar & Bass Guitar
Mr S Merrifield Prof. Dip. Songwriting - Contemporary Vocals & Composition, Music Hub
Mr P Page - Drum Kit
Miss A Quayle, MA & BMus (Royal College of Music) - Bassoon
Miss A-M Raffa BA Hons, LRSM, CTABRSM - Piano & Music Theory 
Miss H Robson - London Academy of Music & Dramatic Art (LAMDA)
Mr C Stokes BMus Hons - Piano
Mr S Trentham BA Hons - Cello & Double Bass
Mrs R Vanni BMus Hons, PGDip, LRAM (Licentiate for teaching singing) - Singing
Miss W Webber Dip TCL, LTCL, LGSM, ALCM, Cert PG (Amsterdam Conservatoire) - Violin & Viola
Miss S Wilkes ARCM - Singing
 
Administration Staff
Mr D Hyams
Assistant Finance & Operations Manager
Mr K Satchell
IT Manager
Mrs K Kilsby
Prep Reception Manager & Lead First Aid
Mrs J Markham
Pre-Preparatory Receptionist & Lead First Aid, Deputy DSL
Mrs S Mills
Prep Receptionist
Mrs N Thompson
Purchasing Manager
Facilities Staff
Mr J McClarance
Maintenance
Mr D Parratt
Maintenance
Mr A Daly
Maintenance/Minibus Driver
Mr J Collett
Minibus Driver